Aktivity v okolí

Zemplínska šírava

Hotel Granit Zemplínska šírava *** sa nachádza v centre rekreačnej oblasti Zemplínska šírava, 13 km od mesta Michalovce. Zemplínska šírava je po Oravskej priehrade druhou najväčšou vodnou priehradou na Slovensku a 12. najväčšou jazernou plochou v Európe. Priemerná dĺžka slnečného svitu na jazere dosahuje 2200 hodín ročne, čo zaraďuje oblasť medzi najteplejšie na Slovensku. Zemplínska šírava sa nachádza na východnom Slovensku v povodí Bodrogu pod Vihorlatskými vrchmi. Okrem toho, že slúži ako turistická destinácia, kde si prídu na svoje milovníci všetkých vodných športov, slúži aj na zavlažovanie poľnohospodárskej pôdy Východoslovenskej nížiny, na ochranu pred povodňami a ako vodný zdroj pre priemysel. Zaujímavé sú rozmery - rozloha 33 km², dĺžka 11 km, šírka 3,5 km, priemerná hĺbka 3,5 m ale maximálna hĺbka môže dosahovať až 14,7 m. Vodná nádrž poskytuje vhodné podmienky pre celoročnú rekreáciu.

Thermalpark Šírava

Na brehoch Zemplínskej šíravy - v katastri obce Kaluža v priebehu dvoch rokov vyrástol nový „Vodný svet“. Thermalpark Šírava bol oficiálne otvorený 15. júna 2014. Spustený bol areál - „Vodný svet“, ktorý pozostáva zo štyroch bazénov - masážneho, vlnového, relaxačného a detského. Všetky bazény sú v kvalitnom nerezovom prevedení.

Prírodné krásy a zaujímavosti

Medzi najzaujímavejšie prírodné celky v okolí Zemplínskej šíravy patrí Chránená krajinná oblasť Vihorlat s rovnomenným vrcholom (predstavuje neodmysliteľnú súčasť panorámy tunajšieho okolia), so skalnatým útvarom Sninský kameň (ten sa svojím vzhľadom a pestrosťou flóry radí medzi prírodné unikáty Vihorlatských vrchov) a s jazerom Morské oko – „perlou vihorlatského pohoria“.


Vinianske jazero

je vlastne malá umelá hrádza na úpätí vrchov Marečkovej (401m) a Šutovej (319m). Okrem kúpania a člnkovania jeho okolie ponúka ideálne podmienky na pešiu turistiku. V jeseni je tiež vyhľadávaným miestom rybárov a počas zimy sa premieňa na veľké prírodné klzisko.


Vihorlatská hvezdáreň

Hvezdáreň v Michalovciach je špecializovanou inštitúciou, ktorá aktívne prispieva k rozvoju vedy a vedeckých poznatkov tým, že plní úlohy na úseku populárno - výchovnej, vzdelávacej, odborno - výskumnej, pozorovateľskej a poradenskej činnosti v oblasti astronómie apríbuzných vied. Na budove sú dve kupoly a to päťmetrová, v ktorej je umiestnený Coudé refraktor 150 mm/2250 mm od firmy Carl Zeiss Jena a refraktor 130 mm/1500mm. V trojmetrovej kupole sa nachádza zrkadlový ďalekohľad Cassegrain 200 mm/1760 mm.

Vinná cesta a vinárstvo

Michalovsko-sobranecká vinohradnícka oblasť, ktorú tvoria vinárske firmy sídliace v Tibave, Orechovej, Choňkovciach, Priekope a Vinnom. Tokajská vinohradnícka oblasť – táto rozlohou malá, no veľmi atraktívna vinohradnícka oblasť sa rozprestiera južne od Trebišova, pričom zahŕňa 7 obcí. Špecifická je svojimi odrodami viniča.

Historické ZAUJÍMAVOSTI

Návštevníci, ktorí zavítajú do tohto regiónu, by si nemali nechať ujsť ani pamiatky ľudskej činnosti – kamenné klenuté mostíky v Trnave pri Laborci, bývalé vodné mlyny v Hnojnom, Nižnej Rybnici a Ruskovciach, zvyšky úzkokoľajky v Remetských Hámroch, zrúcaniny stredovekého hradu v Podhorodi, zrúcaniny Vinianskeho hradu, drevený chrám svätého Mikuláša v Ruskej Bystrej, drevený chrám svätého Michala v Inovciach.

Developed by Madviso.